STAŤ SA OBCIOU, KTOREJ TO ŠLAPE
Staňte sa naším partnerom a podporte svojich obyvateľov v častejšom chodení, porovnajte sa s ostatnými mestami a súťažte o putovný pohár galských obcí (do 2 500 obyvateľov), Mníšeckej výzvy (do 10 000 obyvateľov) alebo veľkých miest, kde to ide (nad 10 000 obyvateľov).
Do výzvy sa môže aktívne zapojiť každé mesto v Českej republike alebo na Slovensku a podporiť svojich občanov v chôdzi.
Ak ste zástupcom mesta a chcete sa aktívne zapojiť do výzvy Apríl 2023, dajte nám o svojom záujme vedieť na mesta@desettisickroku.cz.
Tým sa zabezpečí, že sa k vám dostanú všetky potrebné informácie.
Staňte sa mestom, ktoré robí veci správne PDF
STAŤ SA OBCIOU, KTOREJ TO ŠLAPE A...
podporovať zdravie a pohodu vašich obyvateľov
Výzva motivuje ľudí, aby chodili častejšie a viac ako predtým. Vďaka viacerým gamifikačným prvkom sa jej darí zvyšovať záujem účastníkov o chôdzu, ktorý často trvá aj v mesiacoch, keď výzva neprebieha. Je dokázané, že pravidelné cvičenie má pozitívny vplyv na duševnú a fyzickú pohodu ľudí, čo vedie k celkovému zvýšeniu spokojnosti. Každý človek je iný a má iné schopnosti. Výzva tento aspekt rešpektuje a ponecháva každému účastníkovi priestor na stanovenie vlastných hraníc a sledovanie vlastného pokroku.
Súčasťou výzvy je aj bodovacia súťaž, ktorá je nastavená tak, aby umožnila rovnocennú účasť ľudí s nadváhou (viac ako 50 % obyvateľov našej krajiny) a starších ľudí. Tí, ktorým nevyhovuje systém bodovania, si môžu porovnať svoj výkon na základe kilometrov alebo krokov. Viac informácií o princípe bodovania nájdete v pravidlách.
Výzvy sa môžu zúčastniť jednotlivci aj tímy. Pre firemné a školské tímy.
vytvoriť pozitívny vzťah medzi obyvateľmi a miestom, v ktorom žijú
Častejšou chôdzou a postupnou zmenou dopravných návykov sa účastníci pohybujú vo svojom bezprostrednom okolí rýchlosťou, ktorá im umožňuje lepšie vnímať svoje okolie. Táto zdanlivo malá zmena má veľký vplyv na posilnenie vzťahu obyvateľov k miestu, v ktorom žijú, a zvýšenie ich záujmu o jeho kvalitu.
Výzvu môžete využiť na prehĺbenie tohto vzťahu. Ukážte účastníkom miesta a cesty, ktoré nepoznajú, a predstavte im spôsoby, akými sa môžu podieľať na rozvoji obce. Môžete to urobiť buď prostredníctvom webovej podstránky v rámci https://www.desattisickrokov.sk/ , alebo priamo kontaktovaním účastníkov.
zvyšujte zájem lidí o udržitelnou mobilitu
Účastníci výzvy často menia svoje dopravné návyky. Krátke vzdialenosti, ktoré zvyčajne absolvujú niektorým z dopravných prostriedkov, sa zrazu dajú prejsť pešo. Čím viac chodia pešo, a to aj za každodennými službami a potrebami, tým viac sa začína posilňovať ich záujem o fungovanie a kvalitu dopravných spojení v obci. To je ideálna príležitosť na vypracovanie a komunikáciu plánov udržateľnej mestskej mobility alebo iných strategických dokumentov, ktoré získajú väčšiu podporu.
posilniť susedské vzťahy a sociálnu integritu komunity
Účastníci výzvy môžu vytvoriť tímy, čo im umožní nadviazať nové priateľstvá, vzájomne si pomáhať a motivovať sa. Znížením cestovnej rýchlosti si účastníci začnú viac všímať nielen životné prostredie, ale aj ľudí v ňom (svojich susedov), s ktorými začnú časom prirodzene komunikovať. Pri chôdzi si človek lepšie uvedomí miestne obchody, reštaurácie (a iné služby) a ich ponuku a nemá problém sa v nich zastaviť. Tým sa plynule podporuje miestna ekonomika a ďalej sa vytvárajú vzťahy s miestnymi obyvateľmi.
Každý účastník pri registrácii do výzvy deklaruje svoju komunitu. Jeho/jej činy sa potom priradia k tejto obci. Jednotlivé obce môžu medzi sebou súťažiť aj v rôznych kategóriách. To, že ľudia chodia za svoju obec, ich potom ešte viac spája. Obec, ktorej sa darí, môže potom zapojiť svoj úrad do firemnej súťaže a porovnať svoje sily s ostatnými úradmi.
Obecný koordinátor výzvy získa kontakty na svojich účastníkov a môže tak s nimi komunikovať, vymýšľať pre nich rôzne spoločné aktivity alebo ich inak motivovať. Neoddeliteľnou súčasťou podujatia by malo byť záverečné stretnutie účastníkov s vyhlásením v meste. Účastníci tak majú možnosť spoznať sa navzájom a spoznať aj vedenie mesta.
získať inšpiráciu a energiu z iných zúčastnených miest.
Koordinátori z miest, kde sa im darí, získavajú špeciálny prístup do skupín, kde sa môžu podeliť o know-how, nápady, myšlienky a skúsenosti. Získajú tiež prístup k interným materiálom výzvy a ďalším inšpiratívnym zdrojom v oblasti aktívnej mobility, verejného priestoru, SUMP a občianskej participácie.
Účasť mesta vo výzve zahŕňa aj vstupenky pre dve osoby na spoločné VIP stretnutie, ktoré sa uskutoční na jeseň.
Ak sa chcete stať obcou, v ktorej to šlape...
vyberte si svojho obecného koordinátora
Koordinátor je osoba, ktorá sa stará o chod výzvy v obci a jej propagáciu. Môže to byť zamestnanec úradu alebo niekto z príspevkovej organizácie či miestneho združenia. Je dôležité, aby všetko robil v koordinácii s obcou a bol s ňou v úzkom kontakte.
Úlohou koordinátora je najmä komunikovať s obyvateľmi obce aj s nami. Od nás dostáva osobitné práva na portál a možnosť kontaktovať, motivovať a pomáhať svojim účastníkom.
Dôležitou súčasťou práce koordinátora je zorganizovať vyhlásenie svojich účastníkov na konci každej výzvy a odmeniť ich aspoň diplomom, ktorého grafickú podobu zabezpečíme.
Aby sa veci v meste skutočne rozbehli, musíme motivovať čo najviac ľudí k chôdzi. Preto sa v posledných mesiacoch pred výzvou rieši najmä propagácia. Po potvrdení účasti od nás dostanete potrebné propagačné materiály a potom ich už stačí len rozposlať.
Na informovanie účastníkov slúži webová podstránka, ktorá by mala obsahovať potrebné kontakty a špecifiká výzvy vo vašej komunite. Každá obec má totiž možnosť prispôsobiť výzvu svojim potrebám. Prosíme, aby ste nám včas a ideálne zároveň poskytli všetko, čo potrebujeme na jej dokončenie (kontakty, text, ilustráciu, logo...).
Zároveň od nás koordinátor dostane všetky potrebné práva na špeciálne vstupy do skupín a sekcií na portáli.
Súčasťou výzvy je aj možnosť zapojiť sa do firemnej výzvy ako kancelária, čo vrelo odporúčame. Takto môžete vytvoriť tímy (možno z rôznych oddelení) a zistiť, ako sa darí kanceláriám vo vašej oblasti. Nezabudnite túto možnosť využiť.
Po skončení výzvy vás požiadame o spätnú väzbu. Vždy to nastavujeme tak, aby to bolo čo najefektívnejšie a zabralo vám to čo najmenej času. Venujte nám prosím tých pár minút, je to pre nás dôležité. Ak však máte čo povedať kedykoľvek počas roka, neváhajte a dajte nám vedieť.
Prispieť na realizáciu výzvy zaplatením účastníckeho poplatku.
Členstvo v Partnerstve pre mestskú mobilitu a Smart Cities Klubu je pre členské mestá bezplatné, ale samozrejme budeme radi, ak prispejete aspoň symbolickou sumou.
Nemáte prostriedky na zaplatenie účastníckeho poplatku? Máme pre vás dva tipy:
1) Požiadajte miestne spoločnosti, či by sa nechceli zapojiť do firemnej výzvy a zaplatiť účastnícky poplatok za vás.
2) Oslovte spriatelené obce. Ak sa niektorá z nich stane mestom, ktoré sa zapojí, odmeníme vás jednou bezplatnou výzvou.
Súťažte medzi sebou
Poradie miest je možné sledovať na portáli. Tu ich môžete zoradiť podľa rôznych kritérií a zobraziť podrobné štatistiky. Obce (a účastníci) sa potom môžu sami rozhodnúť, ktoré kritériá sú pre ne najdôležitejšie a najrelevantnejšie.
Pre nás je základným bodovaním tzv. alfa priemer, ktorý sme vyhodnotili ako najspravodlivejší. Zoberie sa najlepších a najhorších 10 % všetkých účastníkov v danej obci a zo zvyšku sa vypočíta aritmetický priemer.
Zúčastnené mestá, ktoré v tomto rebríčku získajú najviac bodov a zároveň budú mať minimálne 33/66/99 aktívnych účastníkov, získajú ceny od mmcite a tri putovné trofeje podľa kategórií.
Galské obce (obce do 2 000 obyvateľov) - minimálne 33 aktívnych účastníkov
Mníšska výzva (obce do 10 000 obyvateľov) - minimálne 66 aktívnych účastníkov
Mesto, ve ktorém to šlape (obce nad 10 000 obyvateľov) - minimálne 99 aktívnych účastníkov
Ste účastníkom výzvy a vo vašej komunite sa nedarí šlapat...
Organizátorom výzvy je Partnerstvo pre mestskú mobilitu z.s., preto sa snažíme posilniť komunikáciu medzi mestom a účastníkmi na tému kvality verejných priestorov a udržateľnej mobility.
Ak ste zástupcom regiónu a chcete sa zúčastniť aprílovej výzvy, napíšte nám na info@desettisickroku.cz.