SMART CITIES KLUB
Smart Cities klub je originálnou neformálnou platformou slúžiacou na výmenu skúsenosti a spoluprácu medzi vedením miest a expertmi pri príprave stratégií a programov na ceste k Smart City.
Našim poslaním je meniť slovenské mestá nielen v oblasti využívania Smart technológií, ale najmä v oblasti zvyšovania kvality života svojich obyvateľov. Pri našich projektoch sa inšpirujeme najmä (ale nielen) Škandináviou.
Video: Slovensko na cestě ke Smart Cities. Náš cíl.
Aktívne združenia
Klub českých turistov založila v roku 1888 skupina vlastencov okolo Vojtu Náprstka. Klub bol od začiatku veľmi aktívny - rýchlo sa rozrástla sieť turistických ubytovní, vznikla hustá sieť značkovaných chodníkov a mnohé popredné osobnosti krajiny si považovali za česť byť jeho členmi. Dnes KČT združuje takmer 40 000 turistov po celej Českej republike.
Cieľom federácie je poskytovať širokej verejnosti poradenské, prednáškové a vzdelávacie služby, ktoré vedú k zdravému životnému štýlu. Všetky aktivity federácie sú nastavené s ohľadom na možnosti a potreby jednotlivca. Každý človek si nájde optimálnu možnosť vzhľadom na svoj zdravotný stav, vek a fyzickú kondíciu. V CMFNW vieme, že Zdravý životný štýl je kombináciou primeraného pohybu, vyváženej stravy a optimálneho odpočinku.
CMFNW vo svojej činnosti vychádza z Nordic Walking, t. j. chôdze s palicami, ktorá jednoznačne spĺňa predstavu optimálneho cvičenia vhodného pre širokú verejnosť. Na Nordic Walking nadväzujú rozširujúce aktivity: Nordic Running (beh s palicami), Bodyweight (posilňovanie s vlastným telom), Core cvičenia na posilnenie stredu tela, HIIT programy - High Intensity Interval Exercise, kurzy a prednášky o zdravej výžive a športovej výžive, pobytové kurzy a semináre venované uvedeným aktivitám, t. j. Zdravý spôsob života.
Vrcholové výzvy
Sme malý tím troch ľudí - Věrka, Patrik a Standa. Už roky organizujeme pre našich blízkych priateľov a známych outdoorové preteky v okolí Liberca v rámci nášho združenia Sehraní. Pri jednom jesennom výlete ku koncu roka 2018 nás napadlo, či by sme nemohli vymyslieť niečo pre širšiu verejnosť. Niečo pre kohokoľvek a kdekoľvek. Na podnet Standa prišiel s nápadom niečoho s horami. Čo tak vrcholový denník, ktorý by mal každý vo svojom telefóne? To bol začiatok. A teraz? V databáze Horobraní boli do minulého roka vrcholy z týchto krajín: Česká republika, Slovensko a Poľsko. Začiatkom tohto roka pribudli Rakúsko a Lichtenštajnsko a dnes (11. 2. 2022) by mala byť databáza doplnená o Nemecko, Španielsko a Taliansko. Na mesiac apríl sme sa dohodli na spoločnej výzve so spoločnosťou Horobranium, podmienky sa dozviete po kliknutí na logo.
Aj za touto výzvou stoja 3 ľudia. Mirka, jej dcéra Denisa a jej priateľ Ľuboš. Výzva, ktorú Mirka vymyslela pre pár kamarátov, má dnes už viac ako desaťtisíc účastníkov. Každý rok počet účastníkov rastie a vďaka tomu stále obnovujeme zoznamy beskydských a jesenických vrcholov. Podstata nášho projektu spočíva v tom, že vždy 1. januára spustíme na našich FB stránkach a na webe zoznam vrcholov a začneme celoročnú výzvu. Všetko je bezplatné a verejné, takže nás veľa ľudí pozná z referencií svojich známych. Na zoznam vrcholov sa počas roka vystupuje v ľubovoľnom poradí a každý vrchol sa dá zapísať na vytlačený zoznam vrcholov. Je to tak trochu oldschool, ale má to svoje čaro zapísať si vrchol do vytlačeného zoznamu na chladničke.
V súčasnosti máme 4 výzvy a rozšírili sme záber aj na Jeseníky a Krušné hory. Pripravili sme aj zoznam pre rodiny s deťmi, ktoré môžu zdolať 32 vrcholov Beskýdskej výzvy.